Vlado Czernozemski

Vlado Chernoziemski

(19.10.1897 – 9.10.1934),

 

Urodzony  jako Veliczko Dimitrov Kerin. Urodził się we wsi Kamenica w południowo-wschodniej Bułgarii. Był rewolucjonistą walczącym w szeregach separatystycznej organizacji Wewnętrzna Macedońska Rewolucyjna Organizacja, mającej na celu oderwanie Macedonii od monarchistycznej Jugosławii lat międzywojennych i przyłączenia jej do Bułgarii.

 

Po skutecznych zamachach w 1924 na przewodniczącego komunistów bułgarskich Dimo Hadżidimowa oraz później na macedońskich polityków Nauma Tomalevskiego i Ivana Mihajlova - skazany został na śmierć. Zwolniono go jednak z więzienia na mocy amnestii po 4 latach. Współpracował również z chorwackimi separatystami.

Czernoziemski planował zamach bombowy na konferencji Ligii Narodów w Paryżu w 1927 roku, jednak organizacja w której działał zrezygnowała z zamachu.

 

Król jugosłowiański Aleksander I Karadziordziević  był wielkim zwolennikiem utrzymania jedności Jugosławii i sojuszu z Francją w ramach Małej Ententy. W dniu 9 października 1934 przybył na wizytę do Francji zawijając statkem w porcie w Marsylii. W czasie gdy Francuzi uroczyście podejmowali króla serbskiego Czernoziemski czekał cierpliwie na trasie przejazdu automobilu.

 

W momencie gdy król wraz z ministrem spraw zagranicznych Francji Louisem Barthou przejeżdżali obok, zamachowiec podbiegł do samochodu i strzelił do Aleksandra.

Natychmiast straż przyboczna zaczęła bić Czernoziemskiego szablą oraz tratować koniami. Jeden z oficerów francuskich użył broni, jednak kula z niej dosięgnęła ministra Barthou. W bardzo krótkiej chwili zbiegł się tłum marsylian. Zanim policjanci zdążyli wywlec spod niego Czernoziemskiego, ten już nie żył.

Zamach na Karadziordzievicia w Marsylii jest jako pierwszy w historii został sfilmowany.

 

Dostępny pod linkiem:

http://www.youtube.com/watch?v=SrruCOZwxKA&feature=player_embedded

 

 

 
25 listopada 2010 Zwalczanie terroryzmu w ramach operacji wojskowych30 czerwca 2010 Seminarium Oblicza terroryzmuZamach na szkole w Bieslanie 1-3.09.2004rZamachy w Bombaju 26-29.11.2008Współpraca transgraniczna w aspekcie zagrożeń terrorystycznych w związku z organizacją EURO 201210 lat po zamachu na World Trade Center
Vlado Czernoziemski
Centrum Studiów nad Terroryzmem Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów, tel. 17 866 14 47, fax: +48 17 866 12 22, e-mail: csnt@wsiz.rzeszow.pl